Välkommen att kontakta oss

Vi har kontor centralt i Uddevalla och Göteborg. I Uddevalla sitter vi i det anrika rådhuset vid Kungstorget och i Göteborg ligger vårt kontor på en innergård vid gågatan Vallgatan.

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta vår VD Linda Hansson.

Uddevalla

Rådhuset Arkitekter
Box 114
451 16 Uddevalla

Besöksadress Kungsgatan 27, 2 tr

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Göteborg

Rådhuset Arkitekter
Vallgatan 15
411 16 Göteborg

Besöksadress Vallgatan 15, 1 tr
Närmaste hållplats är Domkyrkan.

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Medarbetare

Anna Davéus

Anna Davéus

Planeringsarkitekt

Anna Eklund

Anna Eklund

Landskapsarkitekt

0522-65 66 66
anna@radhuset.se

Elisabet Fjellman

Elisabet Fjellman

Arkitekt

0522-65 66 68
elisabet@radhuset.se

Eva Frennered

Eva Frennered

Samhällsplanerare

031-352 08 82
eva@radhuset.se

Frida Strömgård

Frida Strömgård

Lantmäteriingenjör

Föräldraledig
frida@radhuset.se 

Hanna Persson

Hanna Persson

Arkitekt

031-352 08 88
hanna@radhuset.se

Helena Bråtegren

Helena Bråtegren

Arkitekt

031-352 08 87
helena@radhuset.se

Ingvar Olofsson

Ingvar Olofsson

Ekolog/arkeolog

0522-65 66 63
ingvar@radhuset.se

Jakob Resare

Jakob Resare

Arkitekt

Föräldraledig
jakob@radhuset.se

Jessica Pettersson

Jessica Pettersson

Ekonom

0522-65 66 73
jessica@radhuset.se

Johan Wahlström

Johan Wahlström

Arkitekt

031-352 08 85
johan@radhuset.se 

Johanna Petersson

Johanna Petersson

Landskapsarkitekt

031-352 08 89
johanna@radhuset.se

Kajsa Mörner

Kajsa Mörner

Kulturgeograf/miljövetare

Kalle Edlund

Kalle Edlund

Ekolog

Kalle Gustafsson

Kalle Gustafsson

Kontorsansvarig Göteborg Planeringsarkitekt

031-352 08 81
kalle@radhuset.se

Karolina Wingård

Karolina Wingård

Landskapsarkitekt

Lena Andersson

Lena Andersson

Arkitekt

031-352 08 83
lena@radhuset.se

Linda Hansson

Linda Hansson

VD, Kontorsansvarig Uddevalla Planeringsarkitekt

0522-65 66 62
linda@radhuset.se

Maria Andersson

Maria Andersson

Landskapsarkitekt

0522-65 66 69
maria@radhuset.se

Michael Johansson

Michael Johansson

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 72
michael@radhuset.se

Kom och jobba hos oss!

 

Vill du jobba med detaljplaner?

Vi är alltid intresserade av nya kollegor med ett brinnande intresse för samhällsplanering och som har miljön i fokus. Har du några års erfarenhet av att upprätta detaljplaner? Då är du extra intressant för oss just nu. Hos oss får du många kompetenta och engagerade kollegor att utbyta erfarenheter med. Du får möjlighet att forma din egen roll inom företaget med stor frihet och eget ansvar. Båda våra kontor ligger centralt med bra pendlingsmöjligheter.

Låter detta intressant? Mejla då din ansökan till arkitekt@radhuset.se. Bifoga CV, portfolio och personligt brev. Vill du veta mer kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62

 

Letar du efter praktikplats?

Med hänsyn till rådande omständigheter kring Covid-19 har vi svårt att ta emot och handleda praktikanter. Om situationen ändras väljer vi någon som mejlat in ansökan med CV, personligt brev och en motivering till varför hen vill praktisera hos oss till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Praktik” samt önskad period som ämne i mejlet. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Dags för examensarbete?

Planerar du att genomföra ditt ex-jobb? Vi kan erbjuda handledning i ditt examensarbete. Mejla ditt CV, ett personligt brev tillsammans med en beskrivning av arbetet och dess syfte  till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Ex-jobb” som ämne i mejlet. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62