Välkommen att kontakta oss

Vi har kontor centralt i Uddevalla och Göteborg. I Uddevalla sitter vi i det anrika rådhuset vid Kungstorget och i Göteborg ligger vårt kontor på en innergård vid gågatan Vallgatan.

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta marknadsansvarig Linda Hansson.

Uddevalla

Rådhuset Arkitekter
Box 114
451 16 Uddevalla

Besöksadress Kungsgatan 27, 2 tr

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Göteborg

Rådhuset Arkitekter
Vallgatan 15
411 16 Göteborg

Besöksadress Vallgatan 15, 1 tr
Närmaste hållplats är Domkyrkan.

Växel: 031-352 08 80
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Medarbetare

Anna Eklund

Anna Eklund

Landskapsarkitekt

0522-65 66 66
anna@radhuset.se

Elisabet Fjellman

Elisabet Fjellman

Arkitekt

0522-65 66 68
elisabet@radhuset.se

Eva Frennered

Eva Frennered

Samhällsplanerare

031-352 08 82
eva@radhuset.se

Frida Strömgård

Frida Strömgård

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 65
frida@radhuset.se 

Hanna Persson

Hanna Persson

Arkitekt

031-352 08 88
hanna@radhuset.se

Helena Bråtegren

Helena Bråtegren

Arkitekt

031-352 08 87
helena@radhuset.se

Ingvar Olofsson

Ingvar Olofsson

Ekolog/arkeolog

0522-65 66 63
ingvar@radhuset.se

Jakob Resare

Jakob Resare

Arkitekt

031-352 08 86
jakob@radhuset.se

Jessica Pettersson

Jessica Pettersson

Ekonom

0522-65 66 73
jessica@radhuset.se

Johan Wahlström

Johan Wahlström

Arkitekt

031-352 08 85
johan@radhuset.se 

Johanna Petersson

Johanna Petersson

Landskapsarkitekt

031-352 08 89
johanna@radhuset.se

Kajsa Björquist

Kajsa Björquist

Arkitekt

0522-65 66 64
kajsa@radhuset.se

Kajsa Mörner

Kajsa Mörner

Kulturgeograf/miljövetare

031-352 08 84
kajsa.morner@radhuset.se

Kalle Edlund

Kalle Edlund

Ekolog

0522-65 66 75
kalle.edlund@radhuset.se

Kalle Gustafsson

Kalle Gustafsson

Planeringsarkitekt

031-352 08 81
kalle@radhuset.se

Karolina Wingård

Karolina Wingård

Landskapsarkitekt

0522-65 66 71
karolina@radhuset.se

Lena Andersson

Lena Andersson

Arkitekt

031-352 08 83
lena@radhuset.se

Linda Hansson

Linda Hansson

Planeringsarkitekt

0522-65 66 62
linda@radhuset.se

Maria Andersson

Maria Andersson

Landskapsarkitekt

0522-65 66 69
maria@radhuset.se

Michael Johansson

Michael Johansson

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 72
michael@radhuset.se

Carin Trägårdh

Carin Trägårdh

Arkitekt

carin@radhuset.se

Kom och jobba hos oss!

 

Vi söker erfarna planerare

Vi söker dig som har ett brinnande intresse för samhällsplanering och miljöfrågor och främst vill jobba med detaljplanering hos oss i Uddevalla eller Göteborg.

Du är driven, kvalitetsmedveten och intresserad av att ha nära kontakt med kunder. Du vill vara delaktig i alla steg i planprocessen. Du kan ta uppdragsansvar och vill aktivt driva uppdrag framåt. Hos oss får du ett varierande arbete, med utmaningar som kan sträcka sig från kustnära mindre bostadsprojekt till större stadsplaneringsprojekt i västra Sverige.

Vi är ett medarbetarägt företag som arbetar med samhällsplanering på alla nivåer. Hos oss får du många kompetenta och engagerade kollegor att utbyta erfarenheter med. Du får möjlighet att forma din egen roll inom företaget med stor frihet och eget ansvar. Båda våra kontor ligger centralt med bra pendlingsmöjligheter.

Du har en utbildning inom fysisk planering, arkitektur, landskapsarkitektur eller motsvarande och minst fem års yrkeserfarenhet. Du har stor erfarenhet av att självständigt upprätta detaljplaner i CAD och har vana av uppdragsansvar.

Mejla CV, personligt brev, löneanspråk, önskad anställningsort och tillträdesdag till arkitekt@radhuset.se. Vi går igenom ansökningar löpande. Sista ansökningsdag är 2020-10-25. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Letar du efter praktikplats?

Med hänsyn till rådande omständigheter kring Covid-19 har vi svårt att ta emot och handleda praktikanter. Om situationen ändras väljer vi någon som mejlat in ansökan med CV, personligt brev och en motivering till varför hen vill praktisera hos oss till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Praktik” samt önskad ”period” som ämne i mejlet. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Dags för examensarbete?

Planerar du att genomföra ditt ex-jobb? Vi kan erbjuda handledning i ditt examensarbete. Mejla ditt CV, ett personligt brev tillsammans med en beskrivning av arbetet och dess syfte  till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Ex-jobb” som ämne i mejlet.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62