Välkommen att kontakta oss

Vi har kontor centralt i Uddevalla och Göteborg. I Uddevalla sitter vi i det anrika rådhuset vid Kungstorget och i Göteborg ligger vårt kontor på Östra Hamngatan intill Kungsportsplatsen.
Har ni frågor är ni välkomna att kontakta marknadsansvarig Linda Hansson.

Uddevalla

Rådhuset Arkitekter
Box 114
451 16 Uddevalla

Besöksadress Kungsgatan 27, 2 tr

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Göteborg

Rådhuset Arkitekter
Östra Hamngatan 52, Fack 25
411 09 Göteborg

Besöksadress Östra Hamngatan 52

Växel: 031-352 08 80
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Medarbetare

Anna Eklund

Anna Eklund

Landskapsarkitekt

0522-65 66 66
anna@radhuset.se

Elisabet Fjellman

Elisabet Fjellman

Arkitekt

0522-65 66 68
elisabet@radhuset.se

Eva Frennered

Eva Frennered

Samhällsplanerare

031-352 08 82
eva@radhuset.se

Frida Strömgård

Frida Strömgård

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 65
frida@radhuset.se 

Helena Bråtegren

Helena Bråtegren

Arkitekt

031-352 08 87
helena@radhuset.se

Jakob Resare

Jakob Resare

Arkitekt

031-352 08 86
jakob@radhuset.se

Jessica Pettersson

Jessica Pettersson

Ekonom

0522-65 66 73
jessica@radhuset.se

Johan Wahlström

Johan Wahlström

Arkitekt

031-352 08 85
johan@radhuset.se 

Johanna Petersson

Johanna Petersson

Landskapsarkitekt

031-352 08 89
johanna@radhuset.se

Kajsa Björquist

Kajsa Björquist

Arkitekt

0522-65 66 64
kajsa@radhuset.se

Kajsa Mörner

Kajsa Mörner

Kulturgeograf/miljövetare

031-352 08 84
kajsa.morner@radhuset.se

Kalle Edlund

Kalle Edlund

Ekolog

0522-65 66 75
kalle.edlund@radhuset.se

Kalle Gustafsson

Kalle Gustafsson

Planeringsarkitekt

031-352 08 81
kalle@radhuset.se

Karin Bjelkenäs

Karin Bjelkenäs

Landskapsarkitekt

0522-65 66 63
karin@radhuset.se

Lena Andersson

Lena Andersson

Arkitekt

031-352 08 83
lena@radhuset.se

Linda Hansson

Linda Hansson

Planeringsarkitekt

0522-65 66 62
linda@radhuset.se

Maria Andersson

Maria Andersson

Landskapsarkitekt

0522-65 66 69
maria@radhuset.se

Carin Trägårdh

Carin Trägårdh

Arkitekt

carin@radhuset.se

Vill du arbeta med oss?

 

Vi söker planarkitekt och landskapsarkitekt

Vi söker dig som har ett brinnande intresse för samhällsplanering och miljöfrågor och vill jobba med detaljplaner eller strategisk planering på vårt kontor i Uddevalla. Du vill vara aktiv och delaktig i alla steg i processen, från skissarbete till färdiga handlingar, samt visualisera och kommunicera planförslag.

Du får ett varierande arbete, med utmaningar som sträcker sig från kustnära mindre bostadsprojekt i Bohuslän till nya vägförslag i det västsvenska landskapet och större stadsplaneringsprojekt. Hos oss får du många kompetenta och engagerade kollegor att utbyta erfarenhet med. Vi har en attraktiv arbetsplats och du får stor frihet och eget ansvar. Vårt kontor ligger centralt med bra pendlingsmöjligheter.

Du har en examen i fysisk planering eller motsvarande. Vi ser gärna att du har erfarenhet av att upprätta detaljplaner i CAD, arbeta med kartframställning och GIS samt att ta fram visualiseringar.

Mejla CV, portfolio, personligt brev och tidigaste tillträdesdag till arkitekt@radhuset.se. Vi går igenom ansökningar löpande.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Vi erbjuder praktikplats

För dig som inte har avslutat studierna finns möjlighet till praktikplats. Mejla ditt CV och ett personligt brev med en motivering varför du vill praktisera hos oss till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Praktik” som ämne i mejlet. Din ansökan ska vara oss tillhanda senast 2019-03-31 för praktik under 2019.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Dags för examensarbete?

Planerar du att genomföra ditt ex-jobb? Vi kan erbjuda handledning i ditt examensarbete. Mejla ditt CV, ett personligt brev tillsammans med en beskrivning av arbetet och dess syfte  till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Ex-jobb” som ämne i mejlet.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.