Välkommen att kontakta oss

Vi har kontor centralt i Uddevalla och Göteborg. I Uddevalla sitter vi i det anrika rådhuset vid Kungstorget och i Göteborg ligger vårt kontor på en innergård vid gågatan Vallgatan.

Har ni frågor är ni välkomna att kontakta vår VD Linda Hansson.

Uddevalla

Rådhuset Arkitekter
Box 114
451 16 Uddevalla

Besöksadress Kungsgatan 27, 2 tr

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Göteborg

Rådhuset Arkitekter
Vallgatan 15
411 16 Göteborg

Besöksadress Vallgatan 15, 1 tr
Närmaste hållplats är Domkyrkan.

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Medarbetare

Anna Davéus

Anna Davéus

Planeringsarkitekt

Anna Eklund

Anna Eklund

Landskapsarkitekt

0522-65 66 66
anna@radhuset.se

Elisabet Fjellman

Elisabet Fjellman

Arkitekt

Eva Frennered

Eva Frennered

Samhällsplanerare

031-352 08 82
eva@radhuset.se

Hanna Persson

Hanna Persson

Arkitekt

031-352 08 88
hanna@radhuset.se

Helena Bråtegren

Helena Bråtegren

Arkitekt

031-352 08 87
helena@radhuset.se

Ingvar Olofsson

Ingvar Olofsson

Ekolog/arkeolog

0522-65 66 63
ingvar@radhuset.se

Jakob Resare

Jakob Resare

Arkitekt

031-352 08 86
jakob@radhuset.se

Jessica Pettersson

Jessica Pettersson

Ekonom

0522-65 66 73
jessica@radhuset.se

Johan Wahlström

Johan Wahlström

Arkitekt

031-352 08 85
johan@radhuset.se

Johanna Petersson

Johanna Petersson

Landskapsarkitekt

031-352 08 89
johanna@radhuset.se

Kajsa Mörner

Kajsa Mörner

Kulturgeograf/miljövetare

Kalle Edlund

Kalle Edlund

Ekolog

Kalle Gustafsson

Kalle Gustafsson

Kontorsansvarig Göteborg Planeringsarkitekt

031-352 08 81
kalle@radhuset.se

Karolina Wingård

Karolina Wingård

Landskapsarkitekt

Lena Andersson

Lena Andersson

Arkitekt

031-352 08 83
lena@radhuset.se

Linda Hansson

Linda Hansson

VD, Kontorsansvarig Uddevalla Planeringsarkitekt

0522-65 66 62
linda@radhuset.se

Maria Andersson

Maria Andersson

Landskapsarkitekt

0522-65 66 69
maria@radhuset.se

Michael Johansson

Michael Johansson

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 72
michael@radhuset.se

Rådhuset Arkitekter, i fikarummet på Vallgatan

Vi växer och söker fler
engagerade planerare

 

Just nu är vi i behov av förstärkning. För att kunna hjälpa våra kunder på bästa sätt behöver vi fortsätta att växa. Därför söker vi fler engagerade planerare till vårt team. Vi är intresserade av alla som har ett brinnande intresse för samhällsplanering där miljö och hållbarhet är i fokus.

Vi arbetar med såväl stad som landsbygd, i små och stora projekt och för både kommuner och privata aktörer. Hos oss får du möjlighet att arbeta med detaljplanering eller strategisk planering samt miljö och landskapsfrågor.

Du kommer få många kompetenta och engagerade kollegor att utbyta erfarenheter med. Du får möjlighet att forma din egen roll inom företaget med stor frihet och eget ansvar. Vi arbetar väldigt nära våra kunder och du kommer att få ett stort ansvar för att driva projekt från start till mål.

Du är planeringsarkitekt, arkitekt, landskapsarkitekt eller har motsvarande kompetens och planerfarenhet. Du är en engagerad samhällsplanerare och har en stor egen drivkraft med öppenhet för nya idéer och arbetssätt. Du kan lära dig av oss och vi kan lära oss av dig. Vi lägger särskild vikt vid dina personliga egenskaper. Du gillar att samarbeta, är kvalitets- och resultatmedveten och är en härlig kollega.

Du som har flera års erfarenhet och kan ansvara för att upprätta detaljplaner är extra intressant för oss, men tveka inte att höra av dig ändå. Du kan vara intressant för oss även om du bara arbetat ett par år eller precis tagit examen inom våra verksamhetsområden.

Låter detta som något för dig? Mejla då din ansökan till arkitekt@radhuset.se. Bifoga CV, portfolio och personligt brev. Vill du veta mer kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62. Senast 2022-01-16 vill vi ha din ansökan. Vi kommer gå igenom ansökningar löpande.

 

Letar du efter praktikplats?

Med hänsyn till rådande omständigheter kring Covid-19 har vi svårt att ta emot och handleda praktikanter. Om situationen ändras väljer vi någon som mejlat in ansökan med CV, personligt brev och en motivering till varför hen vill praktisera hos oss till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Praktik” samt önskad period som ämne i mejlet. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Dags för examensarbete?

Planerar du att genomföra ditt ex-jobb? Vi kan erbjuda handledning i ditt examensarbete. Mejla ditt CV, ett personligt brev tillsammans med en beskrivning av arbetet och dess syfte  till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Ex-jobb” som ämne i mejlet. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62