Välkommen att kontakta oss

Vi har kontor centralt i Uddevalla och Göteborg. I Uddevalla sitter vi i det anrika rådhuset vid Kungstorget och i Göteborg ligger vårt kontor på Östra Hamngatan intill Kungsportsplatsen.
Har ni frågor är ni välkomna att kontakta marknadsansvarig Linda Hansson.

Uddevalla

Rådhuset Arkitekter
Box 114
451 16 Uddevalla

Besöksadress Kungsgatan 27, 2 tr

Växel: 0522-65 66 67
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Göteborg

Rådhuset Arkitekter
Östra Hamngatan 52, Fack 25
411 09 Göteborg

Besöksadress Östra Hamngatan 52

Växel: 031-352 08 80
E-post: arkitekt@radhuset.se

Karta

Medarbetare

Anna Eklund

Anna Eklund

Landskapsarkitekt

0522-65 66 66
anna@radhuset.se

Elisabet Fjellman

Elisabet Fjellman

Arkitekt

0522-65 66 68
elisabet@radhuset.se

Eva Frennered

Eva Frennered

Samhällsplanerare

031-352 08 82
eva@radhuset.se

Frida Strömgård

Frida Strömgård

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 65
frida@radhuset.se 

Hanna Persson

Hanna Persson

Arkitekt

031-352 08 88
hanna@radhuset.se

Helena Bråtegren

Helena Bråtegren

Arkitekt

031-352 08 87
helena@radhuset.se

Ingvar Olofsson

Ingvar Olofsson

Ekolog/arkeolog

0522-65 66 63
ingvar@radhuset.se

Jakob Resare

Jakob Resare

Arkitekt

031-352 08 86
jakob@radhuset.se

Jessica Pettersson

Jessica Pettersson

Ekonom

0522-65 66 73
jessica@radhuset.se

Johan Wahlström

Johan Wahlström

Arkitekt

031-352 08 85
johan@radhuset.se 

Johanna Petersson

Johanna Petersson

Landskapsarkitekt

031-352 08 89
johanna@radhuset.se

Kajsa Björquist

Kajsa Björquist

Arkitekt

0522-65 66 64
kajsa@radhuset.se

Kajsa Mörner

Kajsa Mörner

Kulturgeograf/miljövetare

031-352 08 84
kajsa.morner@radhuset.se

Kalle Edlund

Kalle Edlund

Ekolog

0522-65 66 75
kalle.edlund@radhuset.se

Kalle Gustafsson

Kalle Gustafsson

Planeringsarkitekt

031-352 08 81
kalle@radhuset.se

Karolina Wingård

Karolina Wingård

Landskapsarkitekt

Tjänstledig
karolina@radhuset.se

Lena Andersson

Lena Andersson

Arkitekt

031-352 08 83
lena@radhuset.se

Linda Hansson

Linda Hansson

Planeringsarkitekt

0522-65 66 62
linda@radhuset.se

Maria Andersson

Maria Andersson

Landskapsarkitekt

0522-65 66 69
maria@radhuset.se

Michael Johansson

Michael Johansson

Lantmäteriingenjör

0522-65 66 72
michael@radhuset.se

Carin Trägårdh

Carin Trägårdh

Arkitekt

carin@radhuset.se

Vi växer och söker fler engagerade planerare

 

Vill du göra oss sällskap?

Vi söker dig som har ett brinnande intresse för samhällsplanering och miljöfrågor och vill jobba med detaljplaner, strategisk planering eller MKB hos oss i Uddevalla eller Göteborg. Du är driven, kvalitetsmedveten och intresserad av att ha nära kontakt med både kunder och allmänhet. Du vill vara aktiv och delaktig i alla steg i processen, från skissarbete till färdiga handlingar, samt visualisera och kommunicera planförslag.

Du får ett varierande arbete, med utmaningar som kan sträcka sig från kustnära mindre bostadsprojekt till större stadsplaneringsprojekt och kommuntäckande översiktsplaner. Vi är ett medarbetarägt företag som arbetar med samhällsplanering på alla nivåer. Hos oss får du många kompetenta och engagerade kollegor att utbyta erfarenhet med. Du får möjlighet att forma din egen roll inom företaget med stor frihet och eget ansvar. Våra kontor ligger centralt med bra pendlingsmöjligheter.

Du har en utbildning inom arkitektur, fysisk planering, landskapsarkitektur, samhällsplanering eller motsvarande. Vi ser gärna att du har erfarenhet av att upprätta detaljplaner i CAD, arbeta med kartframställning och GIS, samt att ta fram visualiseringar. Har du några års erfarenhet och vana av uppdragsansvar är det meriterande. Vi formar rollen efter dig som sökande.

Mejla CV, portfolio, personligt brev, löneanspråk och tidigaste tillträdesdag till arkitekt@radhuset.se. Vi går igenom ansökningar löpande. Sista ansökningsdag är 2020-01-31. Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Vi erbjuder praktikplats

För dig som inte har avslutat studierna finns möjlighet till praktikplats. Mejla ditt CV och ett personligt brev med en motivering varför du vill praktisera hos oss till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Praktik” som ämne i mejlet.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.

 

Dags för examensarbete?

Planerar du att genomföra ditt ex-jobb? Vi kan erbjuda handledning i ditt examensarbete. Mejla ditt CV, ett personligt brev tillsammans med en beskrivning av arbetet och dess syfte  till arkitekt@radhuset.se. Ange ”Ex-jobb” som ämne i mejlet.

Vid frågor kontakta Linda Hansson 0522-65 66 62.